Príbeh o mužovi, ktorý hľadal šťastie

Autor: Ján Seneši | 25.3.2012 o 3:45 | (upravené 25.3.2012 o 3:56) Karma článku: 7,56 | Prečítané:  1034x

Raz dávno žil jeden muž. Bol úspešný, bohatý, mal úspech u opačného pohlavia a všetko do čoho sa pustil premenil na zlato. Aj napriek tomuto všetkému sa tento muž necítil vôbec  šťastný. Jedného dňa sa rozhodol seknúť so všetkým a urobiť zmenu vo svojom živote. Tak  urobil veľkú čiaru za minulosťou a vybral sa hľadať šťastie.

 

Plynuli dni a ubiehali mu kilometre no stále nenašiel to, čo hľadal. Keď už bol plný zúfalstva a beznádeje z neúspechu dostal sa do malej dedinky na ďalekom ostrove. Miestny obyvatelia mu povedali, že ich vodca, starec, čo žije ďaleko v horách je veľmi múdri muž a určite mu v jeho hľadaní pomôže. Hneď sa vybral hľadať ho. Keď našiel tohto starca bolo mu jasné, že tento človek nieje len taký obyčajný starček s vedomosťami nadobudnutými zo života. Zo starčeka vyžarovala tajomná energia a z jeho vráskami zmietanej tváre,  ktorá nedokázala čeliť veku mal pocit, aký ešte nemal zo žiadneho iného človeka.  V okamihu si bol istý, že ten starý muž je presne ten, čo mu poradí a prezradí mu, kde hľadať šťastie. Po vysvetlení, kto je a čo hľadá mu starček povedal, že vo vzdialenej prímorskej krajine je miesto, kde sa dá nájsť šťastie. Opísal mu detailne záliv s priezračnou vodou a s plážou plnou kameňov. Povedal mu, že ak chce nájsť šťastie, tak musí toto miesto nájsť a nájsť tam kameň, ktorý bude iný ako ostatné, kameň, ktorý mu rozbúši srdce a jeho dotyk ho bude hriať napriek tomu, že je to len kameň.  A tak tento muž hľadal, až raz dorazil na to miesto. Vyzeralo presne tak, ako mu ho starček opísal. Voda bola čistučká a rozsiahla pláž bola posiata kameňmi.  Muž nestrácal čas a hneď chytil do rúk prvý z nich.  Poťažkal si ho v dlani no necítil nič zvláštne, tak kameň odhodil ďaleko do mora. Takto pokračoval deň čo deň od úsvitu až do súmraku. Plynuli dni, týždne, mesiace a časom aj roky. Tento muž stále bezvýsledne každý deň robil to isté. Skúšal kamene a nevzdával sa nádeje, že nájde svoje vytúžené šťastie.  Po rokoch skúšania a odhadzovania kameňov do mora svitlo nové ráno a muž opäť skúšal. Vzal do rúk kameň, nebol to on a odhodil ho. Vzal ďalší a znovu ho odhodil. Ďalší a ešte jeden a ešte jeden. Ako sa zvečerievalo muž plný zúfalstva vzal do rúk kameň a odhodil ho. V tej chvíli padol na kolená a žalostne sa rozplakal. Uvedomil si, že ten kameň, čo práve odhodil mu rozbúšil srdce a zahrial mu telo tak, ako ešte nikdy pred tým nič. Od tej chvíle ho nikto nevidel a nikto o ňom nič nepočul.

Ľudia. Nehľadajte šťastie, lebo naozajstné šťastie je to, čo prebieha práve vtedy, keď sa bezhlavo ženiete za bezcennými hodnotami, ktoré vlastne nemajú pre Vás žiadnu hodnotu.  Najväčšie šťastie je Váš život a to ako s ním sami naložíte.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?